Które części w samochodach ciężarowych najszybciej się zużywają?
Każdy właściciel samochodu, niezależnie od tego czy jest to osobowy, czy ciężarowy, zdaje sobie sprawę z tego, że prędzej czy później czekają go wydatki związane z wymianą części eksploatacyjnych. Mimo tego, że technologia ruszyła do przodu i trwa zacięty wyścig o to, która marka opracuje najlepsze rozwiązania zwiększające jakość i bezawaryjność pojazdów, powszechnie wiadomym jest to, że niektóre elementy zużywają się nawet podczas zwyczajnego użytkowania.
Cykliczne serwisowanie podstawowych elementów
Samochody ciężarowe, mimo zupełnie innych gabarytów, posiadają te same bolączki co osobówki. Jednym z układów, o który właściciele tirów muszą szczególnie dbać jest układ hamulcowy. Sprawne klocki hamulcowe i tarcze to podstawa podczas codziennego użytkowania samochodu ciężarowego. Poprzez duże rozmiary i ogromną masę, często powiększaną załadunkiem, zatrzymanie pojazdu jest bardzo trudne.
Częsta kontrola i pełna sprawność jest niezbędna dla zachowania bezpieczeństwa na drodze. Warto także zadbać o częstą wymianę opon, które bardzo szybko zużywają się w przypadku samochodów ciężarowych, a odgrywają bardzo istotny wpływ na hamowanie.
Każdy właściciel samochodu powinien pamiętać o terminowej wymianie oleju oraz filtrów paliwa. Jest to niezwykle ważne, ponieważ zaniedbanie tej kwestii może doprowadzić do bardzo poważnych i kosztownych skutków.
Amortyzatory i układ zawieszenia to kolejne elementy, które powinny podlegać cyklicznemu serwisowaniu. Duże obciążenia towarzyszące niemalże każdemu przejazdowi samochodu ciężarowego sprawiają, że bardzo często ulegają zużyciu.
Warto zadbać także o regularny serwis klimatyzacji oraz jej dezynfekcję. Ta czynność jest bardzo ważna, szczególnie dla zawodowych kierowców tirów. Zalegające w klimatyzacji drobnoustroje – grzyby i wszelkiego rodzaju pleśnie mogą wywoływać częste infekcje górnych dróg oddechowych. Oprócz tego mogą uaktywnić reakcje alergiczne, które realnie zagrażają życiu lub zdrowiu osoby uczulonej. Dodatkowo, podrażniają oczy, co może stanowić niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego.