Jakie wymogi muszą spełniać zderzaki do samochodów ciężarowych?
Samochody ciężarowe są eksploatowane z dużą intensywnością, co sprawia, że wiele ich podzespołów ulega szybkiemu zużyciu. Utrzymując auto we właściwym stanie, trzeba więc często kupować potrzebne części do samochodów ciężarowych. Będą one niezbędne zarówno, gdy chodzi o mechanikę, jak i elementy karoserii, które mogą ucierpieć nawet w niewinnie wyglądającej kolizji. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niektórych części należy się zatroszczyć nie tylko o to, by pasowały do auta i miały oczekiwaną trwałość, ale również sprawdzić, czy ich założenie jest zgodne z prawem. Będzie tak np., gdy chodzi o zderzaki.
Jakie funkcje spełnia zderzak?
Podstawowym zadaniem zderzaka przez długi czas była ochrona pojazdu przed uszkodzeniem w razie kolizji, zwłaszcza że w przedniej części auta z reguły znajdują się elementy szczególnie podatne na zniszczenie m.in. chłodnica. W autach ciężarowych zderzaki były jednak też używane do innych celów np. do przepychania pojazdów. W nowoczesnych samochodach ciężarowych zderzak wciąż pełni funkcje ochronne, natomiast dziś ma też chronić innych uczestników ruchu, odkształcając się przy uderzeniu z niewielką siłą. Równie istotne będzie zmniejszanie powstających podczas jazdy oporów powietrza oraz dociskanie auta do drogi.
O czym trzeba pamiętać, wymieniając zderzak ciężarówki?
Nie można zapominać o tym, że zderzak jest zaliczany do podzespołów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W zawiązku z tym w samochodzie ciężarowym można zainstalować wyłącznie taki zderzak przedni, który ma homologację dopuszczającą do użytku w konkretnym modelu auta. Zamontowanie części, która nie ma potrzebnej dokumentacji i oznaczeń może sprawić, że wóz nie przejdzie badania technicznego. W razie wypadku właściciel odpowie za niezgodną z prawem przeróbkę.