Czym różni się ogumienie aut ciężarowych od opon samochodów osobowych?
Pojazdy wykorzystywane przez firmy transportowe muszą być utrzymywane we właściwym stanie technicznym, ponieważ ich awarie są nie tylko kosztowne i kłopotliwe, ale także oznaczają problemy z wywiązaniem się z zawartych kontraktów przewozowych. Sposobem na dbanie o park maszynowy jest regularne serwisowanie aut i szybkie reagowanie na pojawiające się usterki. Żeby było to możliwe, konieczne będzie jednak zaopatrywanie się w części do samochodów ciężarowych o dobrej jakości oraz pamiętanie o stosowaniu odpowiednich akcesoriów ulegających normalnemu zużyciu. Wśród nich szczególne znaczenie będzie miało stosowanie odpowiedniego ogumienia. Przekonajmy się, co wyróżnia opony do aut ciężarowych.
Jaka jest budowa opon?
Stan opon samochodowych ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy, dlatego muszą one być wykonywane w taki sposób, by zapewniały bardzo dobrą przyczepność i krótką drogę hamowania, a jednocześnie nie ulegały zbyt szybkiemu zużyciu. W tym celu korzysta się ze specjalnie dobieranych mieszanek gumowych. Za wytrzymałość opon odpowiada też odpowiednia osnowa oraz wzmacniająca je drutówka. Dobre przyleganie do felgi zapewnia tzw. pasek stopowy.
Co wyróżnia opony do ciężarówek?
Podstawowe parametry opon to rozmiar felgi, wysokość opony oraz jej szerokość, które w przypadku ciężarówek będą znacznie większe niż w autach osobowych. Ogumienie tego rodzaju będzie też miało wyższy indeks nośności podawany zarówno dla koła pojedynczego, jak i bliźniaczego. Opony do ciężarówek występują w kilku odmianach. Opony oznaczane literą S albo F są przeznaczone do montażu na osiach kierowanych, a służące do założenia na osie napędowe mają oznaczenie w postaci litery D. Ogumienie na pozostałe osie jest sygnowane literami FRT, a opony do naczep mają w oznaczeniu literę T.